Повишаване на продажбите с аромамаркетинг
Категория: Бизнес и маркетинг, Интересно и полезно, Интернет маркетинг, Реклама и PR
Какво е аромамаркетинг и аромадизайн
Като направление в маркетинга аромамаркетингът е възникнал през 90-те години, вследствие на развитието на едно ново направление в науката, наречено аромакология, което дава повод да се заговори за аромамаркетинг.
Аромакологията изучава влиянието на летливите ароматни вещества върху физиологическото състояние, настроението и подсъзнанието на човека. Като научно направление, аромакологията тясно граничи с психологията и аромотерапията. Американският психиатър и невролог Алън Хирш пръв забелязал връзката между обонянието и рекламното въздействие. Той открил връзката между миризмите и апетита, покупателните инстинкти и производителността на труда. В резултат на проведените от него изследвания било установено, че аромата в помещението оказва влияние на оценката, която даваме на предлаганите стоки или услуги.
Аромамаркетингът е едно от многото направления в маркетинга, използващо силата на положителното въздействие на различните аромати за увеличаване на продажбите.
Маркетингови изследвания сочат, че наличието на приятен аромат задържа по-дълго посетителите в търговските обекти, което от своя страна води до ръст в продажбите.
Аромадизайнът е самия инструмент, с който си служи аромамаркетингът. Аромадизайнът е комплекс от мероприятия, съчетаващи аромотерапията и маркетинга. Крайната цел е да се стимулират определени положителни емоции в човека като се обръща специално внимание на корпоративния стил, целевата аудитория, интериора, цветовата гама и предназначението на самото помещение, в което ще се използва аромамаркетинга.
Някои направления в аромамаркетинга
- Ароматизация на помещения или Аромадизайн – Това е стандартното ароматизиране на помещението по избор на клиента или аромадизайн, ако е с помощта на съвети от професионалисти, съобразени с целите и задачите, които са си поставили компаниите
- Аромаклининг – Представлява отстраняване на лоши и неприятни миризми от съответните помещения.
- Сезонна ароматизация – Ароматизация на определен период.
- Ароматизация на мероприятия – Свързана е с ароматизация на определени PR събития, мероприятия или акции.
- Аромабренд – Изгражда се асоциативна връзка на определен аромат с дадена търговска марка или организация за отличаване на нейните продукти от тези на конкуренцията. Изгражда се т.н. аромалоготип – представляващ специфичен аромат, елемент от фирмения стил, който придава отличителен белег на организацията.
- Аромаполиграфия – Ароматизират се печатните рекламни материали, отново с аромат, свързващ се с дадения бранд.
- Аромасувенири – Ароматизирането на фирмените сувенири повишава лоялността на клиентите, особено, ако компанията е аромабрендирана. Установено е, че ароматизираните малки подаръчета към покупката не само доставят удоволствие на клиента, но и постоянно напомнят за бренда и извикват желание да се завръща отново и отново.
Къде най-често се използва аромамаркетинг
Използващите аромамаркетинг, най-общо казано, са тези собственици на компании, които оценят колко е важно да се отличат от своите конкуренти, които търсят решението на проблема с нови и по-ефективни маркетингови стратегии.
Като сфери на дейности това са предимно:
- ресторанти, клубове, кафета
- офиси на различни организации
- магазини
- спортни салони и салони за красота
- кинотеатри и развлекателни центрове
- клиники и медицински центрове
- туристическия и транспортния бизнес
- автомобилната индустрия
- дизайнерски, арт студиа и галерии
- PR мероприятия, промоакции, конференции и др.
Защо се използва аромамаркетинга
Аромамаркетингът е средство за повишаване конкурентноспособността на търговската марка заедно с качеството и цената.
Основната цел на аромамаркетинга е да се повиши настроението на клиента, като се предизвика неговото благоразположение, чрез предизвикване на повече положителни емоции и спомени в неговото съзнание, асоцииращи с дадения бранд.
Установено е, че ароматите в помещението оказват влияние при вземане на решение за покупка или не. Ароматите стимулират извършването на повече импулсни покупки, които не са предварително планирани. Така че те могат да повишат или да намалят покупателната активност и да окажат влияние на продажбите.
Коментари
Вашият коментар