еАкадемия и приятели
Вчера бях на форума „еАкадемия и приятели„, организиран от E-academy.
Събитието беше посветено на това как да се изгради стратегия за присъствие на марката в Интернет, оптимизация за търсещи машини, електронни продажби, маркетинг в социалните медии, планиране и купуване на реклама в интернет.
Лектори бяха както преподаватели от еАкадемия, така и изявени български блогъри и е-маркетинг специалисти.
Искам да споделя някои важни и интересни за мен акценти от различните панели, включени в програмата. Надявам се да са полезни и за вас.
През XXI век доминантната потребност на хората е да бъдат в социалните медии.
Социалните медии помагат брандът да се възприема като приятелски настроена личност. Гради се приятелство, уважение, откровеност.
В социалните медии привличаме хората, които заслужаваме.
Феновете се отглеждат. Те израстват с марките и ги обичат ( 90% от децата на 2 г. познават различни лога и живеят с марките).
Количеството не е така важно както качеството, що се отнася до феновете.
Оцеляват само тези, които могат да водят диалог.
Установено е, че хората си променят мнението вследствие на разговор с други хора… (Отнася се за значението на диалога, който се води в социалните медии и влиянието, което оказва върху рекламата на даден продукт или услуга.)
Във фейсбук и в живота прекалено сериозните хора са и прекалено скучни…Повечето хора обичат да общуват с тези, които са им интересни. (В това се изразява именно силата на фен страниците).
Не само да даваме информация, но и да забавляваме хората като в същото време всичко трябва да бъде с мярка и да не се прекалява с несериозността.
Статистика за това какво търсят хората в социалните медии:
60% от хората търсят забавление. Следват: съпричастност, информация за промоции, получаване на по-добро обслужване.
Не случайно Кока кола изгражда своя бранд, асоциирайки марката с думата „щастие“. Това е правилният подход – да правиш хората щастливи, да ги караш да се забавляват…
Как се създава успешна онлайн реклама?
Поставянето на реалистични цели е първият и най-важен момент за всяка рекламна кампания.
Да се увеличат продажбите – не е цел.
Цели са:
Да увеличим познаваемостта на марката.
Да събудим интерес в нови клиенти.
Да съберем база данни от клиенти.
Да активизираме настоящите клиенти.
Да увеличим лоялността на клиентите и т.н.
Оптимизация за търсещи машини SEO.
Специално внимание като особено важно беше отделено на Video search.
1/3 от световния трафик е видеосъдържание и нараства все повече.
Дори търсачките промотират видеосъдържанието малко изкуствено и те се класират много добре. Освен това веднага изпъкват сред останалите резултати. Беше даден интересен пример, от който се вижда, че при търсене видеосъдържанието (дори и любителско) излиза на челни позиции като се конкурира с резултати, за които е положен доста труд да постигнат това класиране.
Що се отнася да SEO и социалните медии трябва да се има впредвид, че лайковете от Фейсбук не се проследяват от Гугъл. Препоръката е да въвеждате съдържание в социалните си профили максимално полезно за търсачките.
Накрая беше представена и книгата на Пламен Русев „Властта на хората – новият маркетинг“, в която се разкрива процеса на създаване на персонална и фирмена идентичност и изграждане на имидж в социалните медии.
Това е само малка част от всичко, което имах удоволствието да чуя и науча.
Но най-важното, което не може да се опише, е вдъхновението, което получаваш от подобни събития, хората с които се срещаш и запознаваш и тласъка напред да следваш смело мечтите си…
Благодаря на организаторите и лекторите за споделените знания и опит!
Павлина Стаменова
Коментари
2 коментара за еАкадемия и приятели
-
Пламен Русев on
ср, 15th юни 2011 22:25
-
pavlina on
ср, 15th юни 2011 23:47
Благодаря за този подробен анализ 🙂 Моля да поправите само“ ( 90% от децата до 9 г. познават различни лога и живеят с марките).“ Всъщност, както цитирах книгата „Властта на хората – новия маркетинг“ става въпрос за децата на 2 години 🙂 Благодаря, че бяхте с нас и се радвам, че ви е било приятно. Добре дошла сред приятелите 🙂
Извинявам се за грешката и веднага я поправям.
Радвам се да съм сред приятелите на еАкадемия 🙂
Вашият коментар