Флашмоб като нестандартен способ за провеждане на маркетинг акция
Буквално от английски флашмоб означава „внезапна тълпа”. Зародило се като предварително планирано масово действие на голяма група хора, които са се уговорили в даден момент да се появят на определено място и да извършат нещо по решен сценарий.
Флашмобът води началото си през 2003 година, след което става доста популярен и бързо набира известност в много страни по света.
Започнал като част от съвременната социална революция, в последствие флашмоба се появява в най-различни форми и модификации, като се използва за различни цели. Единственото нещо, което ги обединява е желанието да се направи нещо заедно и търсенето на ефекта на изненадата – всички поряви са неочаквани за обикновения зрител и се случват на най-необичайни места.
Най-мащабния организиран флашмоб е бил по време на концерт на Black Eyed Peas в Чикаго, в който са участвали 21 000 човека.
С времето маркетолозите са разбрали, че могат да използват флашмоба като нестандартен способ за повишаване познаваемостта и авторитета на бранда.
Пример за една от първите стъпки в тази посока е проведения флашмоб на гара Ливърпул, в Лондон. Кампанията е организирана от агенцията Saatchi & Saatchi в подкрепа на мобилния оператор T-Mobile.
Лиза Харли, директор комуникации за бранда, описва целта на действието: „Този танц показа, че в живота се случват невероятни, неочаквани и вълнуващи неща, които можете да споделите с приятелите и семейството си“. Поддържането на връзка и споделянето на емоции е стратегията на мобилния оператор, което се отразява в замисъла на мероприятието.
Как работи флашмоба за целите на маркетинга
- Добрият флашмоб предизвиква емоции. Хората се поставят в ситуация, която им дава положиелни емоции и преживявания
- Добрият флашмоб трябва да мотивира към действия
- Добрият флашмоб трябва да привлече вниманието на хората и да е провокативен
- Масовост – това е главният принцип на флашмоба
- Действието на флашмоба трябва да е грандиозно, впечатляващо и в същото време кратко
- Зрителите, от своя страна, участват в разпространението на събитието, като правят записи на мобилните си телефони и публикуват в мрежата – така се създават вирусни публикации. Ако няма нищо, което да се снима, тогава няма какво да се гледа, което означава, че има нулев комуникативен ефект
Може ли да яхнеш вълната
Освен зрителите, които заснемат, флашмобът може да бъде заснет и от организаторите, за да може след това да се подготви кратко филмче от режисьори и монтажисти. Такъв филм има напълно реален потенциал да се превърне във вирусно видео, което да бъде споделяно от хората. Именно това наричаме да яхнеш гребена на вълната, защото с много малко ресурси се постига голям успех.
Ето защо флашмобът може и трябва да присъства в набора от съвременни маркетингови инструменти. В края на краищата той съдържа всичко, за което мечтае един маркетолог и всичко, от което се нуждае промотирането на една марка, а именно – масово участие, масова комуникация и относително скромен бюджет. И към всичко това в прибавка – вълнението и ефекта на WOW.
Фолклорният флашмоб като услуга се предлага наред с останалите маркетнгови услуги, които предлагаме на нашия сайт seovisia.com.
Четири важни съвета, за да превърнете флашмоба в ефективен маркетингов инструмент
- Потърсете емоция. Какви емоции са близки до вашата аудитория, които искате да привлечете към действието? Какво ще доведат до това? Хората трябва да се „обсебят“ от идеята за действие.
- Действието трябва да бъде лесно и да не изисква специално обучение. Самото действие трябва да бъде интересно и активно. Да плюеш семена на пейка в подкрепа на марката семена или едновременно поставяне червило на устните в определено време под егидата на TM козметика – няма да работи.
- Действието трябва да е грандиозно. Така че би било забавно не само да се прави, но и да се наблюдава, да се свали по телефона и след това да се изпрати на приятел и Facebook.
- Изпробвайте емоциите, идеята и атрибутите на флашмоба колкото е възможно по-близо до идеята за марката. Какво иска вашата марка да каже, да направи, да накара хората да почувстват?
Направете вашия флашмоб като провокация. Като цяло, успешният флашмоб е като талантлива творба или филм. Това е представление. Ако всичко е направено със смисъл и от сърце, ако „уловите“ вълната от настроение на вашата аудитория, преобразувате я и я изпратите в правилната посока, тогава флашмобът ще работи.
Коментари
Вашият коментар